2013. szeptember 23., hétfő

Lawrence Wright: Magasba nyúló tornyok - Az al-Kaida útja

Tericum Kiadó, 2008

Dr Osman Péter ismertetése

„Az al-Kaida két meggyőződés házasságából született: hogy a hit erősebb, mint akár a fegyverek, akár a népek; és hogy azok léphetnek be a csodáknak ebbe a szent világába, akik eltökélten meg akarnak halni.” (Idézet a könyvből)

Macchiavelli, a hatalomgyakorlás máig is egyik legkiemelkedőbb technikusa azt tanítja, az ellenséget egyetlen megsemmisítő támadással úgy össze kell zúzni, hogy soha többé ne legyen ereje talpra állni, visszavágni. Ezzel szemben Szun-ce, a 2500 éve élt kínai stratéga A hadviselés tudománya c., a modern menedzsment szakirodalom egyik alapműveként is becsült könyvében azt mondja, hogy az igazán jó tábornok harc nélkül győzi le az ellenfelet. Bölcs alapelv, hiszen így okozza a legkevesebb veszteséget az övéinek, s szintúgy mindabban, amit a győzelem révén azoknak szerezhet meg.
Már ennyiből is látszik, milyen ritkán található megfellebbezhetetlen érvényű útmutatás a küzdelem tudományához és művészetéhez. Ilyen azonban az az elv, hogy ellenféllel, ellenséggel csak úgy szabad megküzdeni, ha előtte a lehető legjobban kiismerjük. Ostoba hadviselés, amely nem ebből indul ki, folytassák bár tárgyalóasztalnál vagy valódi háborúban. Ezért bolondok vagyunk mindahányan, ha úgy nézünk szembe a szélsőséges iszlám terrorizmus fenyegetésével, benne szeptember 11-nek a világunkra nehezedő hatásaival, hogy nem próbáljuk megérteni a gyökereit, s főként azoknak a motívációját, akik szent háborút látnak benne. (Annál is inkább, mert véres példák hosszú sora bizonyítja: még a legmodernebb eszközök birtokában is csaknem tehetetlenek vagyunk azokkal szemben, akik készek a céljukért feláldozni a maguk, s mások. életét.) Ebben a megértésben sokat segít Lawrence Wright könyve, amely hatalmas tényanyagot dolgoz fel a hivatásos oknyomozó-elemző magas színvonalú szakszerűségével. A szerző a nagynevű The New Yorker magazin főmunkatársa, a New York University School of Law Jog és Közbiztonság Központjának kutatója, e könyvéért 2007-ben megkapta a tényirodalom Pulitzer-díját, s a média nagynevű szakértői gyakran hivatkoznak rá az al-Kaidára és a szeptember 11-i támadásokra vonatkozó háttér információk kitűnő forrásaként. Címe a Korán szavából van: „Bárhol is vagy, a halál rád talál, még a magasba nyúló toronyban is.”
Wright öt éven át dolgozott e könyvén, a dokumentáció kutatáson túl több száz interjút is készített hozzá. Művéből kibontakozik napjaink iszlám fundamentalizmusának egyik legmarkánsabb vonulata, a gerilla hadviselésre és terrorra szakosodott al-Kaida útja. Ez, amint azt a szerző mélyre ható alapossággal bemutatja, Amerikában kezdődött, és néhány ember mindenre elszánt akaratából vezetett szerveződéseken és hadszíntereken át a mérföldkőnek számító szeptember 11-i támadásokig. Végigkövethetjük, hogyan vált olyan erővé, amely egyebek közt Afganisztánban egy maroknyi harcossal szembe tudott szegülni a Szovjetunió félelmetes haderejével, és a világ számos pontján jelentős szerepet játszott abban, ahogyan a kultúrák 20. századi szembenállása és harca kibontakozott. Mindehhez igen árnyalt, jellemző részletekben gazdag közelképeket kapunk az emberekről, akik kulcsszerepet játszottak/játszanak al-Kaida létrejöttében és működésében, s hogy mi motiválta őket
Nem elég az ellenséget megérteni - önmagunkat is kell, olyan jellemzők megismerésével is, amelyek tudomásul vétele nagyon nem kellemes. Ez az egész tragikus történet nagyon sokat elmond arról is, hogy a 20. század nyugati civilizációjának milyen jellemzői, impulzusai, hibái hajtották előre a modern iszlám fundamentalizmus és az al-Kaida kialakulását, megerősödését, e civilizáció elleni romboló harcát. A maga nemében alapmű a világunk megértéséhez.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése