2016. április 1., péntek

Fucskár Ágnes, Fucskár József Attila: Várak Magyarországon



Alexandra Kiadó 2015.
Dr Osman Péter ismertetése


A kitűnő pécsi fotósházaspár e kötete ezúttal is a történelmünk és a kultúránk olyan kincseit tárja elénk, amelyeket nagy kár lenne nem ismernünk. Az Alexandra ajánlójából idézve, „Ez a páratlan könyv több mint 220 káprázatos fotóval mutatja be Magyarország 70 legkülön-legesebb várát.” A belőle megismerhetőket is igen jól ragadja meg az ajánló: „Várkastélyok, püspökvárak, templomvárak: olyan épületek, melyek mindig megállásra és ámulatra késztetik szemlélőiket. Minden vár korlenyomat, hiszen az adott időszak ízlését, kultúráját, történelmi eseményeit tükrözi, ezért megismerésükkel nélkülözhetetlen tudásra tehetünk szert. Ugyanakkor minden vár utazás is, elvarázsol minket térben és időben, elfeledett történetekről mesél, tanít, szórakoztat és gyönyörködtet.” Vele így történelmi örökségünk egyik kincstárában nézelődhetünk. S méltán hozzátehető: a kötet megragadóan jó, a szerzőktől már megszokott kiemelkedő mesterségbeli tudással készült fényképeinek nagy része e "vártúrán" túlmenően elbűvölően hangulatos-szép tájképekként is gyönyörködtetnek.



Nemrég mutattuk be a szerzők két másik, hasonlóképp kitűnő albumát: Máramaros - Kalandozás egy vadregényesen zord vidéken (Alexandra Kiadó, 2015 – Hírlevél 2015/22. sz.) és Kárpátalja - Hegyek, erdők, vizek - egy csodálatos és sokszínű táj felfedezése (Alexandra Kiadó, 2015 – 2015/16. sz.). Ott mondtuk, és tökéletesen illik ide is: Fényképezni is, okosan‑‑emberségesen szólni is nagyon tud e két alkotó. Albumaik nagy részét – ezét is – felsőfokú dicséretet érdemlő fényképek teszik ki, s ezekkel és a kísérő szövegekkel mintaszerűen jó, nagyon kellemes útikönyvek. Érezhetően igen alaposan ismerik, amiről szólnak, és ugyanolyan kitűnően bánnak a szavakkal, mint a kamerával – életteli ismertetéseket adnak (amennyire a terjedelem engedi egy kötetben, ahol a képek a főszereplők), megidézve a helyszín szellemét, hangulatát. Sem a képeikben, sem a szövegeikben nem érzünk semmi mesterkéltet – tiszták, természetesek, tökéletesen szerethetőek. Ma nagy jelentőségű a brand (azaz márka) – joggal mondható jobbnál-jobb köteteik soráról, hogy a Fucskár a kiemelkedően jó táj- és néprajzi albumok megbízható brandja.


Sajátos innovációkat testesít meg a várépítészet. Az építészet fejlődése az igény-hajtotta innovációk láncolata: az embereknek szükségük volt a mind jobban védett terekre, majd szintúgy a közösségi lét épített színtereire, s ehhez minden lehetőt létrehoztak, amit a technika állása és annak fejlesztése engedett. Az ember azonban törzsi szerveződésű ragadozóként szocializálódott (s ennek következményei máig is kísérik). A letelepedett civilizációk megjelenésétől kezdődően új innovációs kényszert hozott egyrészt a verseny az ostromtechnikák és az erődítmények – várak, vártemplomok, várkastélyok is – ellenállóképessége között, másrészt az igény a hatalom nagyságának építészeti eszközökkel történő kimutatására. Ennek eredményeit testesítik meg az itt látható építmények is.


Ilyen áttekintést kínál a kitűnő pécsi fotósházaspár e kötete, amelyben több mint 220, technikailag és művészileg egyaránt csúcsminőségű fényképpel „70 magyarországi várat, várkastélyt, püspökvárat és templomvárat” mutatnak be. Mesterien illusztrált, elegáns kiállítású köteteik erőssége, hogy egyaránt kiválóan kezelik a kamerát és a látnivalót ismertető, magyarázó, annak történelmi, kulturális és helytörténeti hátterét felvázoló leírásokat.


Albumuk elsősorban e honi építmények megismerésének kalauzaként szolgál. A kitűnő felvételek viszont az építészeti megoldásaikról is igen sokat elmondanak az érdeklődőnek.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése