2012. július 25., szerda
Michael Lewis: Összeomlás - Adósságválság, tőzsdék, devizapiacok - Alinea Kiadó, 2011
Dr Osman Péter ismertetése
Kitűnő könyv mindenkinek, akit érdekel, mi is történik most velünk e szép, új, 21, századi világgazdaságban. Az összeomlás itt a tőkepiaci- és bankszektorban kirobbant 2008-2009-es válság, amelynek hatásai még messze nem simultak el, még repül a nehéz kő.... És érdemes hozzáolvasni Lewis előző művét: A nagy dobás - A Wall Street tartja a tétet (Alinea Kiadó, 2010.)
„A jelen globális pénzügyi válság egyik rejtett oka az, hogy azok, akik látták a közeledését, többet nyerhettek abból, ha short pozíciókat vettek fel (azaz a befektetési eszközök piaci árának esésére spekuláltak - OP), mint azáltal, hogy megpróbálják felhívni a világ figyelmét a problémára.” ◙ „Az, hogy egész nemzetek merre ugrottak, amikor a pénz szabadon elérhetővé vált számukra, nyilván sok mindent elárul róluk: a vágyaikról, a korlátaikról, titkolt öntudatukról. Hogy miként reagálnak, amikor elveszik tőlük a pénzt, ugyanennyire árulkodó.” ◙ „A görög parlament minden egyes tagja hazudik, hogy elkerülje az adófizetést.” ◙ „Még egy olyan korban is, amikor a kapitalisták nekiláttak elpusztítani a kapitalizmust (a közelmúlt válságaira és azok okaira utal - OP), az ír bankárok afféle pusztítási rekordot állítottak fel.” ◙ „Az ír bankoknak, ahogy a nagy amerikai bankoknak is, sikerült rengeteg embert meggyőzni arról, hogy annyira összefonódtak a gazdaságukkal, hogy az ő bukásuk sok minden mást is magával fog rántani.” (Jól bevált stratégia!! - OP) ◙ A német nép egy dolgot egészen biztosan tud az euróról: azelőtt, hogy belementek volna a német márka lecserélésébe, a vezetőik kifejezetten megígérték nekik, sosem kívánják majd tőlük, hogy más országokat segítsenek meg.” - idézetek a könyvből.
Akárcsak a korábbi könyvei, ez is kíméletlenül leleplező, gyilkos kritika. Sokkal kifejezőbb az eredeti címe és alcíme: Bumeráng - Utazások az Új Harmadik Világban; ahol a bumeráng, arra utal, hogyan üt vissza a pénz- és közpénzügyek felelőtlen kezelése egész országokra és népekre, az Új Harmadik Világ pedig Európának a válságban leginkább megfeneklett országai: Izland, Görögország, Írország - ezekről ad megdöbbentő beszámolókat és kritikákat. Helyenként kissé túlírtabb az előzőnél, ám ezek csupán apró szeplők. A megállapításai kőkemények, roppant tanulságosak. Segítenek megérteni, hogyan jutott a világunk idáig, s mi az igazán fenyegető abban, hogy ez megtörténhetett; hogy a válságba zuhant országok nem egyszerűen vétlen áldozatok, hanem a következményekre való tekintet nélkül visszaélve a csábító lehetőségekkel igencsak maguk keverték bajba magukat.
Egyik erős kijelentése: „A Wall Street-i befektetési bankok végtelenül okos kereskedői borzasztóan tisztességtelen, ördögien összetett fogadásokat kötnek (a fogadás e nyelvezetben a spekulációs ügyleteket jelenti, az összetett pedig a mind bonyolultabb, átláthatatlan hátterű befektetési eszközökre utal - OP), és az üzletkötőiket világ körüli útra küldik, hogy találjanak olyan idiótákat, akik odaállnak a fogadás másik oldalára. A fellendülés évei alatt aránytalanul nagy számban lehetett ilyen idiótákat találni Németországban.” A körkép németországi részében be is mutatja, hogy a német bankok balekjai voltak az amerikai csaló ügyleteknek.
Az USA-ról, egy neurológust idézve: „Megalkottuk a pszichológiai diszfunkciót. Elvesztettük az önszabályozás (értve ezen az ésszerű önkorlátozást is az egyéni és a közfogyasztásban - OP) képességét, a társadalom minden szintjén.”
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése