Magyar szinonima-szótár - Akadémiai Kiadó, 2010, második, átdolgozott kiadás
Dr Osman Péter ismertetése
Akiknek a munkájuk része, hogy értelmesen és választékosan használják a magyar nyelvet, és - nagy megbecsülést érdemelve - igyekeznek is ezt magas színvonalon megvalósítani, azok jól tudják, milyen fontos és hasznos ebben az ilyen szinonima-szótár. A kifinomult nyelvhasználat - és annak támogatására az ilyen szótár - az előbbiek mellett szintúgy különösen fontos mindenki más számára is, aki önmagát becsüli meg azzal, hogy sokat ad a szellemi eleganciájára, valamint aki más művelt emberek szemében is meg akarja különböztetni magát az ebben igénytelenektől.
Vitathatatlan tény, hogy a „varietas delectat” azaz „a változatosság gyönyörködtet” elvének érvényesítése döntő jelentőségű a nyelvhasználatban is. Szegényes, lealacsonyító, és - ami még rosszabb - erőtlen, ha csupán egy szűk szókinccsel tudjuk szavakba önteni a mondanivalónkat. Amint Cyrano mondja „Ez szimplán hangzik... Így nincsen hatása! / Mondhatta volna szebben, kis lovag, / Más-más hangnemből...” (Rostand: Cyrano de Bergerac - http://mek.niif.hu/00400/00478/00478.htm), akinek az üresfejű piperkőcök ellenében igencsak becsülendő hitvallása volt, hogy „A derekamra nem adok sokat, (ez a ruházatra utal! - OP) / Arra igen, hogy derekasan éljek! / Pótolják rajtam a szalagokat / A bátor tettek, büszke szenvedélyek! / És kackiás bajusz gyanánt fenem / Szúrós hegyesre vidám szellemem.”
Még fontosabb, hogy a szinonimák között gyakran vannak kisebb-nagyobb eltérések azok jelentéstartalmának és/vagy hangulati értékének finomabb árnyalataiban, és ezek okos kezelése, az alkalmazott szó, kifejezés értő megválasztása nemcsak a mondandónk eleganciáját növeli, hanem - ami nagy horderejű lehet - sokat segíthet abban is, hogy pontosan azt fejezzük ki, amit közölni akarunk. Mindez kitűnő agytornát is jelent azoknak, akiknek még fontos szellemük élessége, gondolkodási képességük ereje, s az önvédelem hathatós eszközét, hogy fenntarthassuk anyanyelvi képességeinket ebben a szép új világban, ahol fertőző nyelvrontás - vagy azzal egyenértékű ragályos igénytelenség - árad számos olyan médiumból is, amelynek jelentős hatása van kultúránk minőségének alakulására. A nyelvhasználatban pedig az elbutulásban az a legnagyobb baj, hogy minél jobban hanyatlik az ember, annál kevésbé érzi meg e képességei hiányát. E szótár így önvizsgálatra is igen hasznos lehet: lapozgassunk bele, nézzük meg, milyen szinonimákat sorol fel, s gondoljuk végig, mennyit tudtunk ebből. Aki pedig ennél is többet akar, gondolkodjék el azon is, tud-e valamit hozzátenni az egyes szócikkekhez, s mennyire tudja/érzi a szinonimák közötti különbségeket.
Vörösmarty még azt írta: „Legyen minden magyar utód / Különb ember, mint apja volt.” (Jóslat - http://mek.niif.hu/01100/01122/html/vers0308.htm ) Ma már az is nemes cél, hogy mindenki legalább úgy tudja anyanyelvét, mint az elődei - hiszen terjed a kór, hogy már meg sem értik azt a felbecsülhetetlen értékű kincset, amelyet a klasszikus irodalmunk jelent, s már nemcsak Jókait, de huszadik századi klasszikusainkat is csak lebutított változatban tudják olvasni - ez pedig olyan, mint ha a szüleinktől örökölt házban már csak a sufniba tudnánk belépni. Aki úgy véli, őt ez nem fenyegeti, használja próbakőként ezt a szótárt, s nézze meg, mire jut. Csak nyerhet vele: tudást, szellemi igényességet, azoknak köszönhetően pedig erősebb védekezőképességet az ellen, hogy könnyen manipulálhatóvá váljék.
A kiadót idézve, e szótár tizenkét és fél ezernyi címszó köré csoportosítva - azokba betagolva - kb. harmincezer rokon értelmű szót és kifejezést tartalmaz az általános köznyelv szókincséből. Tény, hogy a hatékony használatához meg kell tanulni az erre szolgáló útmutatót (s az a nyelvészetben járatlanoktól helyenként némi erőfeszítést igényel), ám ha ezzel megvagyunk, a szótár egész szerkezete világossá, könnyen kezelhetővé válik.
Kiemelkedő értéke, hogy a teljes anyaga elérhető az interneten, online használatában pedig rendelkezésünkre áll mindaz a lehetőség és előny, amelyet a számítógépes informatika e téren kínál. Ebbe tartozik az is, hogy az Akadémiai Kiadó www.szotar.net weboldalán egységes rendszerben áll rendelkezésünkre a kiadó valamennyi online szótára, azaz egyetlen kereséssel eljutunk mindazokhoz a szótárakhoz, amelyek a keresett szót ill. kifejezést tartalmazzák.
2010. augusztus 11., szerda
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése