2021. április 15., csütörtök

Kevin Lynch Steve Jobs - Egy zseni életrajza

Kossuth Kiadó, 2019

Dr Osman Péter ismertetése

Ha valakit kell választani a politikán kívül, mint a 21. század legemblematikusabb alakítóját, alighanem Steve Jobs lenne az. Aki ezt kétli, elég, ha körülnéz mai világunkban, kivonja belőle, ami Jobs életművének köszönhető, és megnézi, mi marad. Ha valakire ráillik, hogy valóban korszakalkotó zseni, Jobs az.

Eszközök, szolgáltatások, egész ágazatok tűntek a semmibe a merész víziói és azokat tűzön-vízen át megvalósító, roppant következetes, célratörő újító tevékenysége nyomán. Ugyanakkor új iparágak és korábban fantasztikumnak tűnő újdonságok szaporodnak köröttünk, és azok nagy és egyre több újdonsággal szolgáló része Jobs cégeinek innovációin születik. Beláthatatlan, mi jön létre, és mi szorul ki a korábbi eszközökből Jobs új világának köszönhetően, s ez az új infokommunikációs univerzum szinte a Nagy Bumm módján gyarapszik. A bennünket ebben ma körülvevő márkák nagy része pedig így-úgy Jobs köpenyéből bújt ki, cégei innovációit viszi tovább.

Még zseninek is messze rendhagyó volt. „A felhasználó addig nem tudja, mit is akar, amíg mi meg nem tanítjuk erre” – ez az ars poetica kissé túl merész alkotóra vallana, ám Jobs vállalatvezetőként valósította meg, rendre nagyon sikeresen. Így születhetett meg az Apple eszközök emblematikus jellemzője, a Zen-ihlette, ultra-merészen minimalista ’Jobs-dizájn’ is.

A legpontosabb értékelés talán, hogy szent szörnyeteg volt, kíméletlen rohammunkák, világformáló nagy fejlesztések, sikerre hajszolt vállalatok, más cégekkel folytatott nagy csaták szent szörnyetege, akinek nagyságát az egymásra halmozott kimagasló sikerei igazolták. Nélkülük csak egy köznapi szörnyeteg, vagy csak egy furcsa ember lett volna. A sikereit viszont nagyon nem a vakszerencse kedvezései teremtették meg, hanem a vezetői képességei: nemcsak azt tudta nagyon pontosan és végtelenül merészen, hogy mit akar, hanem képes volt megtörhetetlen kitartással elérni, hogy az emberei gyakran messze erejükön felül, és nemegyszer a saját szakmai meggyőződésük ellenére is mindent megtegyenek ezért.

Mágus volt abban is, ahogyan a személyes varázsával magához és az általa kitűzött célok eléréséhez láncolta az embereit, megkövetelve tőlük, hogy „gémlábú sasok, csodalények, amilyen nem volt soha tán” legyenek, hogy a lehetetlent azonnal tegyék meg, és a csodákra is csak keveset várassák. És talán még inkább abban, ahogy a nehéz helyzetekben (és mikor nincs a fejlesztésben nehéz helyzet??) szinte napi rendszerességű, híres dühkitörései, valamint a józan mértéktartást, kíméletet gyakran nélkülöző kritikái nem bénították, hanem ösztönözték őket. Mágusa volt a magával ragadó prezentációnak is – külön könyvet írtak erről is.

Szintúgy meghatározó része a Jobs-jelenségnek a gátlásokat nem ismerő, konvenciókat még kevésbé harcmodora, amely a tárgyalóasztalnál is hihetetlen győzelmekhez segítette a megnyerendő és/vagy legyőzendő üzleti partnerekkel és/vagy ellenfelekkel szemben.

Meg kellett harcolnia a saját cégével is, ahol az első menetet elvesztette – kirúgták. Újabb iparágat megújító győztesként állt fel a padlóról, s tért vissza az Apple élére is. Csak a betegség gyűrhette le, nagy csatában.

Könyvek sora szól már róla – nem könnyű ebben újat alkotni. Kevin Lynchnek ez megragadóan jól sikerült. A hagyományos életrajztól elszakadva, a változatos bemutatásra, gördülékeny olvasmányosságra törekvő, nagyrészt képi láttatásra, infografikákra és dinamikus tagolásra építő, legmodernebb könyvi módszerrel mutatja be Jobs életútját és annak hatását. A nagyhírű Goodreads ajánlójából idézve: „Pompás vizuális bemutató, információkban igen gazdag grafikus életrajz Steve Jobs élete és munkássága, rendkívüli tehetsége megismeréséhez.”

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése