2021. április 15., csütörtök

Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila: Trianonban elveszett kincseink

Kossuth Kiadó, 2019

Dr Osman Péter ismertetése

A cím nyilvánvalóan Trianon századik évfordulójára rímel. A gyönyörű album tartalma sokkal szívderítőbb. Bemutatja a hajdani történelmi Magyarország sok olyan kincsét, amely a trianoni határokon kívül rekedt, s máig is fennmaradt. Kincseket, amelyek – ha a határainkon kívül is – a magyar kulturális örökségnek is részei, s ma újra szabadon hozzáférhetőek.

A szerzőpáros neve, sok remek albumukkal már a kiemelkedő minőség garanciája. Számos albumukról szóltunk már a Hírlevélben, s amint azok, ez is bámulatos utazásra visz, sok olyan szépséget, érdekességet vagy épp a kevésbé szemlélődő turista elől rejtőző részletet is megmutatva, amelyek felfedezését a legtöbbünk elszalasztaná – részben az idő szorítása, részben az élmények sokasága miatt, vagy épp alapos helyismeret híján.

A megragadó, mesterien láttató-mesélő fényképek mellett a ’Fucskár-brand’ hasonlóan értékes része a remek szöveg. Fényképezni is, okosan-emberségesen szólni is nagyon tud e két alkotó. Az albumaik nagy részét – e kötetét is – kitevő szépséges fényképeket kísérő ismertetéseik teszik a köteteiket igazán jó útikönyvekké, kevés szóval is sok információt adva, s megidézve a helyszín lelkét, hangulatát is.

A Kossuth ajánlójából: „A kiemelkedő természeti értékek, a magyar történelem kultúrkincsei, a világi és egyházi épített örökség közel 80 %-a más ország területére került. Ebből az ezernyi kincsből válogatott a neves pécsi fotóriporter házaspár egy albumra valót, mindenfajta politikától mentesen, tematikusan végigjárva az elcsatolt területeket. Bár [albumuk] nem törekszik teljességre, sorra veszi az egyes utódállamok területén fellelhető hegyeket és folyókat, várakat és templomokat, népviseleteket és városképeket. A képek és a szavak közelebb hozzák azt a sok szépséget, ami sokszor oly távolinak tűnik, pedig itt van a szomszédságunkban.” (Kiemelések tőlem)

A bejárt területekről, az album előszavából, csak pár kiragadott részlettel:

Erdély, Partium és a Keleti-Bánság: „Az egykori Magyar Királysághoz tartozó három földrajzi táj összterülete nagyobb, mint a mai Magyarországé. A történelmi Erdély területe varázslatos vidék. A csíki falvak legelőkelőbb helyein ma is ott állnak az elbűvölő középkori katolikus templomok, a leghíresebb erdélyi búcsújáró hely, Csíksomlyó is itt található. Udvarhelyszék: ezen a vidéken maradt meg a legtöbb hagyományőrző falu, a legtöbb fatornácos székely parasztház és faragott székelykapu. Háromszék: a vidék bővelkedik természeti látnivalókban, református és unitárius templomokban. A festői Szászföld a világon egyedülálló vidék. A gazdag és erős, jellegzetes kultúrájú szász közösség, falvai és erődtemplomai által, komoly értékeket hagyott az utókornak.”

Délvidék: „A terület déli szögletében magasodik a dicsőséges Nándorfehérvár vára, attól keletre, a Duna mentén pedig további végvárak sorakoznak, amelyek még Luxemburgi Zsigmond uralkodása alatt épültek. Az Al-Dunai szakasz a folyam legromantikusabb és legmegkapóbb része.”

Horvátország: „kiemelkedő építészeti örökségekkel, nemzeti parkokkal teletűzdelt, változatos tengerparttal, és mesés szigetvilággal rendelkező ország.”

Muravidék: „Muravidéket a természet gazdagon megajándékozta. A megkapó szépségű tájon, dimbes-dombos, szőlővel beültetett lankák közt várak, kastélyok, és ősi templomok állnak.”

Őrvidék, vagy Burgenland: „A Fertő tó körül termékeny síkság terül el, Sopron vonalától délre erdőkben gazdag, barátságos dombvidék található. Ausztria legifjabb tartományában szinte ágyúlövésnyire találhatók az impozáns várak és kastélyok, melyekkel az Esterházy, Batthyány és Nádasdy dinasztiák állítottak maguknak emléket.

Felvidék: „Hatalmas kincsestára a természeti értékeknek, de bővelkedik kulturális és történelmi műemlékekben is. Több száz XI–XV. század között emelt templom található itt. IV. Béla király rendeletére épült az a sok vár, amelyekkel lépten-nyomon találkozhatunk. Ma ezen a tájon 256 középkori erődítmény található, amelyekből közel száz részben, 21 pedig tökéletesen ép állapotban uralja az ormokat.

Árva-és Szepes vármegye északi sarka: „A Thurzók és Drugethek ősi földje bámulatos táj.

Kárpátalja: „A magyar határ menti 30 – 40 kilométeres sávban található a magyar történelmi emlékeket őrző helységek nagyobb része. Ezek a települések meghatározó szerepet játszottak a magyar történelemben. Ugyanakkor Kárpátalja többi részén gyönyörű ruszin fatemplomokat és a hagyományos boronaházakat fedezhetünk fel.

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése