2016. február 26., péntek

Pico Iyer: A nyugalom művészete – Kalandozások egy helyben


HVG Könyvek, 2014, TED Books
Dr Osman Péter ismertetése
Az eredeti cím egyszerre jelenti a nyugalom gyakorlásának magasszintű képességét és művészetét – azt a tudást, hogyan érjük el, s tegyük tartósan meghatározóvá a lelkünkben annak termékeny békéjét. Csúcsra járatott világban minden bizonnyal ez az egyik legnehezebben elérhető állapot, amely lelki csodákkal ajándékozza meg az embert. Iyer e műve egyszerre önvallomás és riportkönyv erről.
Ő maga is nagyon a másik végletből indult. „Huszonkilenc évesen olyan életet éltem, amilyenről gyerekként álmodtam: iroda Manhattan belvárosában, lakás a Park Avenue-n; baráti viszony a kollégákkal, akiknél kívánni sem lehetne jobbat és érdekesebbet; és egy megunhatatlanul izgalmas munka: helyszíni tudósítás a Time magazinnak a világban zajló eseményekről. Hosszú nyaralásokon bejártam a Föld minden zugát, Balitól El Salvadorig.” Aztán utolérte a sikeresek gyakori létproblémája: „Hiába jutott izgalom minden napra, mélyen, legbelül valami azt súgta, hogy ebben a nagy rohanásban esélyem sincs meglátni, merre tartok, vagy elgondolkodni azon, hogy tényleg boldog vagyok-e. Valójában ez a megelégedettség utáni hajsza garantálta, hogy soha ne legyek elégedett.” Ezért a világjáró riporter, ismert útikönyv író célt váltott: nekiállt megismerni a nyugalom világát és művészetét. Ezekről a felfedezéseiről szól e műve.
„TED - gondolatok, amelyeket érdemes terjeszteni.” (l. Gallo, Carmine: TED-előadások, Hírlevél 2015/19. sz.) TED Books: „Ahol a TED-előadások véget érnek, ott kezdődnek a könyvek. Elég rövidek ahhoz, hogy gyorsan információhoz juthass, viszont elég hosszúak is, hogy mélyebbre áshass egy-egy témában.” Mindazzal, amit itt kapunk, ez tökéletesen illik e könyvre. Az előadások pedig: http://www.ted.com/talks/pico_iyer_the_art_of_stillness és http://www.ted.com/talks/pico_iyer_where_is_home
Mondandójából álljon itt pár gondolat – adjanak azok képet e témájában hatalmas, méretében barátságosan kicsiny könyvről.
„Egy helyben maradni nem azt jelenti, hogy az ember hátat fordít a világnak. Inkább csak hátrál néhány lépést, hogy tisztábban lássa, és jobban szeresse.”
Nyugalmat tanulni elment egy bencés menedékházba: „A csend sokkal kifejezőbb volt, mint bármilyen szó. Szinte azonnal felismertem, hogy amint zavartalanul egy helyben maradtam, a világ felragyogott, én pedig boldog és önfeledt lehettem. (…) Hamarosan ez a rendszeres elcsendesülés lett a legnagyobb és legfontosabb luxus az életemben. Képtelen lettem volna végleg beköltözni a remetelakba – a letelepedés sosem ment nekem, és nem vagyok tagja semmilyen egyháznak –, de úgy éreztem, néhány nap néma csend új értékekkel és izgalmakkal ruházza fel hétköznapi életem minden egyéb összetevőjét. Az emberek, akikkel a menedékházban találkoztam – bankárok, tanárok, ingatlanértékesítők –, mind nagyjából ugyanazért voltak ott.”
Könyvében sokakat idéz a nyugalom művészetéről, az ikonikus énekes, életművész Leonard Cohennel kezdve, írót, misztikus szerzetest, egészen a Szilikon-völgy „Yogler”-programjáig, az Intel „csendes pihenő”-jéig, az amerikai veteránok rehabilitálásáig, s hogy „ma már az amerikai vállalatok egyharmadának van "stresszcsökkentő programja", és ez az arány napról napra nő.”
„Kezdem azt gondolni, hogy a sebesség korában nincs üdítőbb, mint a lassúság. A zavaró körülmények korában nincs nagyobb luxus, mint a koncentrált figyelem. Az állandó mozgás korában nincs fontosabb, mint a csendes üldögélés.
Elmehetnénk nyaralni három hónapra Párizsba, Hawaiira vagy New Orleansba, és biztosan irtó jól éreznénk magunkat, de ha hazatérve azt szeretnénk érezni, hogy újjászülettünk – hogy élünk, tele vagyunk új reménnyel és imádjuk az egész világot –, akkor szerintem legjobb, ha megkeressük azt a nyugodt és csendes helyet, ahonnan nem megyünk sehová.”



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése